Ogólnopolska Konferencja Naukowa współorganizowana przez Wydział Prawa i Administracji UZ i Izbę Adwokacka w Zielonej Górze o tematyce:
„Dobra osobiste w prawie cywilnym, prasowym i karnym” już za nami.
Z pewnością z uwagi na liczbę uczestników konferencji był to przede wszystkim sukces frekwencyjny, jednakże pod każdym innym względem konferencję należy uznać za udaną.
Doskonała organizacja to zasługa wielu osób, ale z pewnością to Pani Dr Joannie Markiewicz-Stanny z Uniwersytetu Zielonogórskiego należy się uznanie za ogrom pracy, jaki włożyła, w celu dopilnowania każdego szczegółu wydarzenia.
Naukowa strona konferencji obfitowała w wielu znakomitych prelegentów, w tym adwokatów lub byłych adwokatów z naszej Izby w ramach Panelu III pod przewodnictwem Pani dr hab. Hanny Paluszkiewicz (prof. UZ).
– Dziekan Krzysztof Seweryn Szymański, adw., ze swoim wystąpieniem na temat: „Standardy rzetelności dziennikarskiej a odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych”.
– Pan dr hab. Maciej Małolepszy, prof. UZ ze swoim wystąpieniem na temat: „Karnoprawnych granic satyry i karykatury”.
– Pan dr Marek Derlatka, PWSZ w Sulechowie, adwokat ze swoim wystąpieniem na temat: „Prawnokarnej ochrony godności człowieka jako dobra osobistego”.
Poza przedstawicielami naszej Izby, w poszczególnych panelach prezentowane następujące zagadnienia.
Panel I. pod przewodnictwem Pana dr hab. Krzysztofa Wesołowskiego (prof. UZ)
– Pan dr hab. Krzysztof Mularski, prof. UAM ze swoim wystąpieniem „Tzw. nękająca windykacja e perspektywie ochrony dóbr osobistych dłużnika”.
– Pan dr Piotr Wasilewski, UJ adw. , ze swoim wystąpieniem na temat ” Odpowiedzialność administratorów za naruszenia dóbr osobistych w serwisach internetowych”.
– Pani dr Agnieszka Kubiak-Cyrul, Krakowska Akademia im. Frycza Modrzewskiego, ze swoim wystąpieniem na temat „Dobra osobiste osób prawnych e świetle orzecznictwa”.
– Pani dr hab. Monika Wałachowska, UMK, ze swoim wystąpieniem na temat „Zadośćuczynienie pieniężne w razie naruszenia dóbr osobistych”.
– Pan dr hab. Jacek Mazurkiewicz, prof. UWr, ze swoim wystąpieniem „Kłamstwo medialne jako naruszenie dobra osobistego prawdy”.
Po pierwszym panelu nastąpiła przerwa kawowa, na której można było wymienić poglądy w przedmiocie zaprezentowanych dotąd wystąpień.
Panel II. Pod przewodnictwem Pana adw. Krzysztofa Seweryna Szymańskiego, Dziekana ORA w Zielonej Górze.
-Pan dr hab. Jacek Skrzydło, prof. UŁ, adw. ze swoim wystąpieniem na temat „Swoboda wypowiedzi a dobra osobiste w orzecznictwie ETPC”.
– Pan Prof. dr hab. Jacek Sobczak, SWSP Uniwersytet Humanistyczny SSN w stanie spoczynku, ze swoim wystąpieniem na temat „Ochrona danych osobowych pacjenta i dokumentacji medycznej w prawie Unii Europejskiej”.
-Pani dr Ksenia Kakarenko, UW, ze swoim wystąpieniem na temat „Ochrona dóbr osobistych w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej”.
– Pan dr Kajetan Górny, UZ, adw. ze swoim wystąpieniem na temat „Problem naruszenia dóbr osobistych w postępowaniu sądowym”.
Pani dr Magdalena Skibińska, UZ, ze swoim wystąpieniem na temat „Wykorzystywanie nowych środków dowodowych w sprawach o rozwód i separację a prawo do prywatności”.
Wystąpienia były tak ciekawe, że nie tylko wzbudziły potrzebę dyskusji, w której wiódł prym prof. Dr hab. Jacek Sobczak, ale co więcej, chciało się dowiedzieć więcej, stąd z niecierpliwością oczekiwane są pisemne prace prelegentów, które rozszerzą, poruszane pokrótce zagadnienia oraz przybliżą ww zagadnienia tym, którzy z różnych względów nie mogli wziąć udziału w konferencji.
adw. Magdalena Zoryło-Kopeć